Kilimanjaro

Szkoła Wspinania      Waldek Niemiec

  Obóz wspinaczkowy Krym

 Kurs Skałkowy

 Kurs Taternicki

 Obóz wspinaczkowy Maroko

 Trekking Afryka

 Trekking Afryka

 Obóz wspinaczkowy Krym

 Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

 Zimowy kurs wspinaczkowy

 
* obozy wspinaczkowe
* trekkingi i wyprawy
* rekreacja
* terminy i ceny
* gdzie i jak
* kontakt
* galeria
* partnerzy
* darmowe serwery


gdzie i jak ?

na tych stronach znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 • gdzie będziemy się wspinać ?
 • jak tam najlepiej dojechać ?
 • gdzie będziemy mieszkać, w jakich warunkach i za ile ?
 • jakie potrzebujesz dokumenty ?
 • jakie rzeczy ze sobą zabrać ?
 • Rejony:


  Skałki Podkrakowskie

  * jak dojechać
  * noclegi
  * jakie dokumenty
  * rzeczy do zabrania

  Położenie Dolinek Podkrakowskich
  Dolinki Podkrakowskie

  To na nich będziemy się wspinać, zjeżdżać i ćwiczyć na wszystkich typach kursów skałkowych i podczas szkolenia do prac na wysokości.

  Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej. Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są:
  Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

  Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

  Dolinka Kobylańska
  Dolinka Kobylańska

  Dol. Kobylańska: leży ok. 14km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.

  Dolinka Bolechowicka
  Dolinka Bolechowicka

  Dol. Bolechowicka: leży 12km od Krakowa, tuż na północ od Bolechowic. W tej dolince skałki występują tylko w jej dolnej części, ale za to jakie! Wspinać się będziemy po obu stronach Bramy Bolechowickiej, tam też będziemy robić ćwiczenia z autoratownictwa.

  Fiala i Wzgórze 502
  Fiala i Wzgórze 502

  Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

  Dolinka Będkowska
  Dolinka Będkowska

  Dol. Będkowska: leży ok. 16km od Krakowa, pomiędzy Bębłem a Kobylanami. Jest to najdłuższa z dolinek, z najciekawszymi skałkami, ale przez nas będzie rzadko odwiedzana, ze względu na małą ilość łatwiejszych i ubezpieczonych dróg.

  jak dojechać

  Wszystkie kursy rozpoczynamy w Bolechowicach.

  Możesz tam dojechać samochodem razem ze mną (jeżeli mieszkasz w Krakowie) lub samodzielnie:

  Dojazd do Dolinek Podkrakowskich

  Samochodem: z Krakowa (rondo przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto i na skrzyżowaniu w prawo do centrum Bolechowic. Stamtąd główną drogą w stronę Kobylan 100 m i skręt w lewo w ul. Turystyczną. Baza to drugi dom po prawej stronie, nr 83.

  Autobusem: Z osiedla Widok linią nr 20 lub MPK z Bronowic Nowych do Bolechowic, wysiąść w centrum przy kościele i dalej jw. Rozkład jazdy znajdziesz: www.mpk.krakow.pl i www.zabierzow.ug.pl/komun.htm

  Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków - Katowice), następnie autobusem nr 20 jw., rowerem lub na piechotę 7km.

  noclegi

  Jeżeli mieszkasz w Krakowie to możesz codziennie dojeżdżać samochodem razem ze mną. Będę zabierał cię rano z ronda przy motelu Krak i tam odstawiał po zajęciach.

   Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz:

  • Spać w Dol. Bolechowickiej za darmo we własnym namiocie. Dnem dolinki płynie potok z wodą nadającą się do spożycia. W centrum Bolechowic (500m) znajdują się sklepy spożywcze i bar.
  • Nocować w bazie w Bolechowicach, przy ul. Turystycznej 83, telefon 012 285 19 51.
   Pokoje wieloosobowe, czysta pościel, (wspólne łazienka, WC, kuchnia, telewizja) fajna atmosfera - wszystko to kosztuje 16zł dziennie. Możesz też rozbić tam swój namiot za 8zł dziennie i mieć do dyspozycji wszystkie udogodnienia jw.
  • Nocować w bazie hotelowej w Karniowicach, przy M.O.D.Rolniczego, telefon 012 285 21 14.
   Pokoje 2 osobowe, czysta pościel, (wspólne łazienka, WC, kuchnia, telewizja) 22 zł doba. W pobliżu znajdują się sklep spożywczy, kiosk i bar.

  jakie dokumenty

   Jadąc na którykolwiek kurs skałkowy koniecznie weź ze sobą:

  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • potrzebujesz też zaświadczenie lekarskie o zdolności do uczestniczenia w kursie lub ważną kartę zdrowia sportowca na uprawianie wspinaczki.

  Aby przejść Szkolenie do prac na wysokości wystarczy ci dowód osobisty.

  rzeczy do zabrania

  konieczne polecane
  dokumenty jw.
  kurtka od deszczu
  adidasy
  krótkie koszulki
  polar lub bluza
  plecak 25-40 l.
  śpiwór*
  notes i długopis
  kubek do picia*
  sztućce*
  rzeczy do mycia*
  spodnie do wspinania**
  buty do wspinania***
  przybory do szycia
  czołówka
  parasol
  termos
  lekarstwa własne
  aparat fotograficzny
  karimata
  kapcie
  sandały
  ciepły polar
  czapka
  rękawiczki
  • * jeżeli śpisz w Bolechowicach a nie dojeżdżasz z domu.
  • ** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
  • *** polecam na początek korkotrampki z obciętymi przednimi korkami (ok. 40zł: zwłaszcza jeżeli jeszcze nie wiesz, czy będziesz chciał się wspinać) lub tanie i proste buty wspinaczkowe czeskie lub rosyjskie (140-180zł: stosunek ceny do jakości jest przyzwoity). To drugie rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie.

  powrót na początek


  Tatry w lecie

  * jak dojechać
  * noclegi
  * jakie dokumenty
  * rzeczy do zabrania

  Tatry są najwyższą częścią łańcucha Karpat i jako jedyne góry w tej części Europy mają charakter alpejski. Łańcuch ten rozciąga się od Przeł. Huciańskiej (Orawa) do Przeł. Zdziarskiej (Spisz) na stosunkowo niewielkiej powierzchni ok. 780 km kwadratowych. Najwyższy szczyt to Gerlach (2.655m), który co ciekawe, nie leży w głównej grani Tatr.

  Tatry nie są górami jednolitymi. Biorąc pod uwagę m.in. budowę geologiczną przyjęto następujący podział Tatr:

  Tatry Zachodnie:
  od Przeł. Huciańskiej do Przeł. Liliowe, z najwyższym szczytem Bystrą (2.250m), zbudowane są ze skał magmowych i osadowych. Czasami na skałach osadowych występują wyspy skał krystalicznych.

  Tatry Wysokie:
  od Przeł. Liliowe do Przeł. pod Kopą, (w ich grani leży Gerlach) zbudowane ze skał magmowych i sporadycznie osadowych.

  Tatry Bielskie:
  od Przeł. pod Kopą do Przeł. Zdziarskiej (najwyższy szczyt Hawrań 2.151m) zbudowane są wyłącznie ze skał osadowych.

  Polska część Tatr zajmuje ok. 30% całej powierzchni tych gór, najwyższym szczytem są Rysy (2.499m).

  grań Tatr
  grań Tatr

  Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich.

  Skupimy się prawie wyłącznie na polskiej części Tatr Wysokich, sporadycznie odwiedzając niektóre doliny po stronie słowackiej.

  Tak więc cała nasza działalność wspinaczkowa będzie odbywała się w Dolinach: Rybiego Potoku (tam leży Morskie Oko), Pięciu Stawów Polskich i Suchej Wody Gąsienicowej (tam leży Hala Gąsienicowa).

  Podczas letniego Kursu taternickiego (w odróżnieniu od zimowego) naszym głównym terenem działania będzie otoczenie Morskiego Oka. Tam są najciekawsze, najdłuższe i najtrudniejsze ściany w Polsce. Niekoniecznie będziemy się na nie wspinać, ale koniecznie musicie poznać podejścia i zejścia w tamtym rejonie. Są one skomplikowane i czasami trudne, dlatego lepiej jak je zrobicie pod moim okiem. Żebyście już samodzielnie mogli bez obawy przyjechać w ten najciekawszy rejon Tatr Polskich.

  Będziemy też się wspinać w innej dolinie: albo Pięciu Stawów Polskich (Zamarła Turnia) albo w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Tam podejścia i zejścia nie nastręczają trudności, drogi są na ogół łatwiejsze, ale i tak warto, żebyście je poznali.

  grań polskich Tatr Wysokich
  grań polskich Tatr Wysokich

  jak dojechać

  Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny 8-10zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

  Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS (3,8zł) lub do prywatnego busika (5zł) jadącego na Polanę Palenica. Tam wysiadasz i dalej już na butach szosą do Morskiego Oka. Droga jest trochę nużąca (asfalt), za leśniczówką Wanta (obok niebieskie toalety) idź skrótami, aż dojdziesz do Polany Włosienica. Średnie podejście z dużym plecakiem i jedzeniem na kilka dni zajmuje ok. 1godz 15min. Tam też kończą swój bieg bryczki, którymi możesz przejechać od Polany Palenica, pod warunkiem, że nie musisz oszczędzać (koszt w zależności od pory dnia: 20-40zł).

  Na Polanie Włosienica stoi duży pawilon gastronomiczny (tu możesz naładować komórkę, zjeść i wypić). Tuż za nim skręcisz w prawo i po 5 minutach ścieżka doprowadzi cię do taboriska. Oczywiście tablica zakazująca tam wstępu nieuprawnionym ciebie nie dotyczy.

  mapka dojścia do taboriska
  Mapka dojścia do taboriska

  Na taborze będę na ciebie czekał.

  noclegi

  Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie obozowisko taternickie vel taborisko vel tabor "Szałasiska" na polanie obok Włosienicy, 15min od Morskiego Oka w Dol. Rybiego Potoku.

  Dolina Rybiego Potoku
  Dolina Rybiego Potoku

  Spać będziemy w namiotach ustawionych na drewnianych podestach. Namioty są wyposażone w materace, więc karimata nie jest niezbędna. Do naszej dyspozycji będą: kibelki, umywalnia i prysznice (ciepły płatny 20gr za 1min) oraz wiata gastronomiczno-kuchenno-rozrywkowa czyli "Relax". Znajdziesz w nim gazową kuchnię, garnki, kuchenne środki czystości itp., w nim też trzymamy jedzenie (nie w namiotach: niedźwiedź). Czysty strumień ujęty w kraniki i korytka zapewnia bieżącą wodę. Ochronę przed nocnymi, niezapowiedzianymi wizytami kol. Misia stanowi elektryczny pastuch.

  Opiekę nad taborem sprawują trzy przemiłe czarownice (Ania, Monika i Teresa). Z nimi załatwisz wszystkie sprawy bytowe. Cena za nocleg wynosi 10zł dla członków PZA (będąc na kursie jesteś traktowany jak zrzeszony) i 15zł dla niezrzeszonych (gdyby chciała z tobą przyjechać lepsza połowa...).

  jakie dokumenty

  Weź ze sobą koniecznie:

  • Świadectwo ukończenia Podstawowego kursu wspinania w skałkach lub Kartę Wspinacza (nie musisz jeżeli robiłeś kurs w mojej Szkole)
  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • potrzebujesz też zaświadczenie lekarskie o zdolności do uczestniczenia w kursie lub ważną kartę zdrowia sportowca na uprawianie wspinaczki
  • przydatny może być również paszport: umożliwi nam wspinanie także w Tatrach Słowackich
  rzeczy do zabrania

  konieczne polecane
  dokumenty jw.
  kurtka od deszczu
  buty trekkingowe
  adidasy lub sandały
  krótkie koszulki
  polar lub bluza sport
  ciepły polar
  plecak do wspinania (ok. 40 l)
  czapka
  rękawiczki
  spodnie do wspinania*
  buty do wspinania**
  śpiwór
  przybory do szycia
  notes i długopis
  czołówka
  baterie zapas
  lekarstwa własne
  parasol
  termos
  kubek do picia
  sztućce
  rzeczy do mycia
  spodnie od deszczu
  kijki teleskopowe
  aparat fotograficzny
  karimata
  kredka do ust
  krem przeciwsłoneczny
  • * nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
  • * polecam na początek korkotrampki z obciętymi przednimi korkami (ok. 40zł: zwłaszcza jeżeli jeszcze nie wiesz, czy będziesz chciał się wspinać) lub tanie i proste buty wspinaczkowe czeskie lub rosyjskie (140-180zł: stosunek ceny do jakości jest przyzwoity). To drugie rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie.

  Jedzenie, które musisz zabrać, oblicz sobie tak, żeby wystarczyło ci na 3 - 5 dni. W tym okresie powinieneś być całkowicie samowystarczalny. Po tym czasie na pewno będzie dzień przerwy na zejście do Zakopanego i uzupełnienie zapasów. Na miejscu (pawilon gastronomiczny na Włosienicy lub schronisko nad Morskim Okiem) można kupić chleb po cenie tylko nieco wyższej. Natomiast kupowanie obiadów jest oczywiście możliwe, ale już znacznie droższe.

  powrót na początek


  Austria

  * jak dojechać
  * noclegi
  * jakie dokumenty
  * rzeczy do zabrania

  Hollental - mapka rejonu
  Hollentall - mapka rejonu

  Rejon popularnie nazywany Hollental to właściwie dwa pasma górskie: Rax i Schneeberg leżące po dwu stronach głęboko wciętej doliny, której dnem płynie czysta rzeczka Rax. Leży 90km na południe od Wiednia i jest przyczółkiem Alp. Znajdziemy tam ponad 40 większych i mniejszych wapiennych turni. Drogi na nich mają wysokość od 120 do 520m (największa w Tatrach Polskich to Kazalnica Mięguszowiecka ok. 450m), ale są lite i dobrze ubezpieczone (chociaż będziesz też musiał popracować nad własną asekuracją). Nie znajdziemy tu lodowców i śniegu, raczej należy się liczyć z mocno operującym słońcem. Podejścia i zejścia nastręczają zdecydowanie mniej problemów niż w Tatrach, chociaż niektóre nie są proste. W dzień odpoczynkowy lub w niepogodę możemy podjechać pół godziny do rejonu skałkowego. Dzięki tym wszystkim cechom Hollental jest wspaniałym terenem do wspinania "przejściowego" - między skałkami a Tatrami.

  jak dojechać

  Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabiorę cię samochodem. Dojazd na miejsce trwa ok. 7 godzin z godzinną przerwą na obiad i rozprostowanie kości na granicy czesko-austriackiej. Wyjedziemy przed południem i wieczorem będziemy w Hollental. Czeka nas miła niespodzianka: nigdzie nie będziemy podchodzić, rozłożymy tylko namioty i możemy robić kolację.

  mapka dojazdu do rejonu
  mapka dojazdu

  noclegi

  Aby zredukować do minimum koszty, spać będziemy na specjalnie do tego przygotowanym parkingu w miejscowości Kaiserbrunn, we własnych namiotach. Jest to oficjalnie wyznaczone miejsce do legalnego biwakowania. Do naszej dyspozycji będą toalety i umywalnie z ciepłą wodą oraz bieżąca woda pitna. Wszystko to bezpłatnie. Ponieważ nie musimy nic nosić, więc weźmiemy z Krakowa wszystko, co tylko będziemy potrzebować. Do większego sklepu dojedziemy samochodem w 10 min, ceny są nieco wyższe niż w Polsce.

  jakie dokumenty

  Weź ze sobą koniecznie:

  • Świadectwo ukończenia Podstawowego kursu wspinania w skałkach lub Kartę Wspinacza (nie musisz jeżeli robiłeś kurs w mojej Szkole)
  • paszport
  • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • zaświadczenie lekarskie o zdolności do uczestniczenia w kursie lub ważną kartę zdrowia sportowca na uprawianie wspinaczki

  rzeczy do zabrania

  dokumenty jw.
  kurtka od deszczu
  buty trekkingowe
  adidasy lub sandały
  krótkie koszulki
  polar lub bluza sport
  ciepły polar
  plecak do wspinania (ok. 40 l)
  spodnie do wspinania*
  buty do wspinania**
  śpiwór
  przybory do szycia
  notes i długopis
  czołówka
  baterie zapas
  lekarstwa własne
  parasol
  termos
  kubek do picia
  sztućce
  rzeczy do mycia
  aparat fotograficzny
  karimata
  kredka do ust
  krem przeciwsłoneczny
  • * nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
  • ** polecam na początek korkotrampki z obciętymi przednimi korkami (ok. 40zł: zwłaszcza jeżeli jeszcze nie wiesz, czy będziesz chciał się wspinać) lub tanie i proste buty wspinaczkowe czeskie lub rosyjskie (140-180zł: stosunek ceny do jakości jest przyzwoity). To drugie rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie.

  powrót na początek


  Tatry w zimie

  * jak dojechać
  * noclegi
  * jakie dokumenty
  * rzeczy do zabrania

  Tatry są najwyższą częścią łańcucha Karpat i jako jedyne góry w tej części Europy mają charakter alpejski. Łańcuch ten rozciąga się od Przeł. Huciańskiej (Orawa) do Przeł. Zdziarskiej (Spisz) na stosunkowo niewielkiej powierzchni ok. 780 km2. Najwyższy szczyt to Gerlach (2.655m), który co ciekawe, nie leży w głównej grani Tatr.

  Tatry nie są górami jednolitymi. Biorąc pod uwagę m.in. budowę geologiczną przyjęto następujący podział Tatr:

  Tatry Zachodnie:
  od Przeł. Huciańskiej do Przeł. Liliowe, z najwyższym szczytem Bystrą (2.250m), zbudowane są ze skał magmowych i osadowych. Czasami na skałach osadowych występują wyspy skał krystalicznych.

  Tatry Wysokie:
  od Przeł. Liliowe do Przeł. pod Kopą, (w ich grani leży Gerlach) zbudowane ze skał magmowych i sporadycznie osadowych.

  Tatry Bielskie:
  od Przeł. pod Kopą do Przeł. Zdziarskiej (najwyższy szczyt Hawrań 2.151m) zbudowane są wyłącznie ze skał osadowych.

  Polska część Tatr zajmuje ok. 30% całej powierzchni tych gór, najwyższym szczytem są Rysy (2.499m).

  Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich.

  grań Tatr
  grań Tatr

  Podczas Zimowego kursu wspinaczkowego (w odróżnieniu od letniego) naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.

  grań polskich Tatr Wysokich
  grań polskich Tatr Wysokich

  jak dojechać

  Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny 8-10zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

  Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS (1,8zł) lub do prywatnego busika (2zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

  Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) lub Dol. Jaworzynki (szlak żółty) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Pierwszy napotkany po prawej stronie dom (5 min przed schroniskiem) to Centralny Ośrodek Szkolenia PZA „Betlejemka”. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka.

  Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. Ale nie dochodź do niego, tylko idąc nartostradą miniesz leśniczówkę i stację meteo, za którą będzie już "Betlejemka" (zejście z Kasprowego W. 30-45min).

  Tam będę na ciebie czekał.

  Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale zimą jest to kiepski pomysł i szczerze odradzam.

  grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej
  grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej

  noclegi

  Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie Centralny Ośrodek Szkolenia PZA "Betlejemka" na Hali Gąsienicowej.

  Na piętrze jest sala sypialna (łóżka z materacami, stały i ławy). Na dole toalety, umywalnia, zimny prysznic i blat kuchenny. Do twojej dyspozycji będzie kuchnia gazowa, garnki i kuchenne środki czystości. Będziesz się mógł wykąpać w ciepłej wodzie w schronisku, ale odpłatnie.

  Kierownikiem COS "Betlejemka" jest Bogumił Słama vel Bobas. Z nim załatwisz wszystkie sprawy bytowe. Cena za nocleg wynosi 20zł dla członków PZA (nie zapomnij opłacić składek w klubie) i 25zł dla niezrzeszonych (gdyby chciała z tobą przyjechać lepsza połowa...).

  dojście do Betlejemki
  mapka dojścia do Betlejemki

  jakie dokumenty

  Weź ze sobą koniecznie:

  • Kartę Taternika (nie musisz jeżeli robiłeś kurs w mojej Szkole)
  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • legitymację klubową (jeżeli masz)
  • potrzebujesz też zaświadczenie lekarskie o zdolności do uczestniczenia w kursie lub ważną kartę zdrowia sportowca na uprawianie wspinaczki

  rzeczy do zabrania

  konieczne polecane
  dokumenty jw.
  kurtka od wiatru i śniegu
  spodnie od wiatru i śniegu
  buty do wspinania*
  dużo ciepłych skarpet
  spodnie z polara
  polar cienki i gruby
  rękawice zewnętrzne
  rękawiczki wewnętrzne x 2
  czapka
  adidasy
  plecak do wspinania (ok. 40 l)
  śpiwór
  przybory do szycia
  notes i długopis
  czołówka
  baterie zapas
  lekarstwa własne
  parasol
  termos
  kubek do picia
  sztućce
  rzeczy do mycia
  okulary lodowcowe
  kijki teleskopowe
  aparat fotograficzny
  karimata
  kredka do ust
  krem przeciwsłoneczny
  • * najlepsze są skorupy (Asolo lub Koflach, gorsze Skarpa) lub specjalne buty skórzane (droższe), mogą być też inne buty dostosowane do zimy i posiadające mocowania do raków

  Jedzenie, które musisz zabrać, oblicz sobie tak, żeby wystarczyło ci na 3 - 5 dni. W tym okresie powinieneś być całkowicie samowystarczalny. Po tym czasie na pewno będzie dzień przerwy na zejście do Zakopanego i uzupełnienie zapasów. W schronisku na Hali Gąsienicowej można kupić chleb, ale z dużym narzutem. Kupowanie obiadów jest też oczywiście możliwe, ale już znacznie droższe.

  powrót na początek


  Alpy

  * jak dojechać
  * noclegi
  * jakie dokumenty
  * rzeczy do zabrania

  Masyw Mont Blanc ograniczony jest dolinami Val de Chamonix i Val Montjoie po stronie francuskiej, Val Veni i Val Ferret po włoskiej i Vallee d´Entremont po szwajcarskiej.

  Jest to najwyższa i najsłynniejsza część Alp a króluje w niej Mont Blanc (4.807m).

  Długość pasma wynosi ok. 40km, szerokość łańcucha nie przekracza 15km. Pomimo tych nie największych rozmiarów, Masyw Mont Blanc jest symbolem alpinizmu i celem pielgrzymek wspinaczy i turystów wysokogórskich z całego świata. Geografowie nie są zgodni, czy najwyższym szczytem Europy jest Mont Blanc czy Elbrus, ale alpiniści nie mają wątpliwości: w tym masywie powstało najwięcej najtrudniejszych dróg wspinaczkowych, to na ścianach Mont Blanc, Grande Jorasses, Petit Dru i innych okolicznych wierzchołków tworzyła się historia alpinizmu.

  Mont Blanc od zachodu
  Mont Blanc od zachodu

  Naszym terenem działania będzie Mont Blanc i jego najbliższe otoczenie. Z głównego wierzchołka odchodzą dwie potężne granie: grań Bosses w kierunku na Dome du Gouter i Aig. du Gouter (tą granią będziemy wchodzić na wierzchołek) i grań Maudit ze szczytami Mont Maudit i Mont Blanc du Tacul (na tym ostatnim wierzchołku będziemy zdobywać aklimatyzację). Wjedziemy kolejką na najbardziej znaną Igłę Chamonix: Aig. du Midi. Poznamy też okoliczne lodowce: Bossons (ćwiczenia śnieżno-lodowe), Valle Blanche i Mer de Glace (zejście z Mont Blanc du Tacul).

  Mont Blanc du Tacul
  Mont Blanc du Tacul

  jak dojechać

  Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabiorę cię samochodem. Jeżeli w grupie znajdzie się zmiennik dla kierowcy to pojedziemy non stop (lepiej odpocząć już na miejscu). Jeżeli nie, to prześpimy się gdzieś po drodze.

  noclegi

  Nie licząc podróży, spać będziemy w pensjonacie w Chamonix lub okolicznych miasteczkach. Po wyruszeniu na Mont Blanc dwie noce prześpimy w okolicach schroniska Gouter. Niestety, nawet mając rezerwację (o co w lecie trudno) raczej nie licz na zbyt duży komfort snu w samym schronisku. Masowy exodus w kierunku wierzchołka zaczyna się już koło godz. 1 w nocy, my zresztą też będziemy się zbierać o tej porze. Tak więc lepiej i wygodniej zabiwakować obok schroniska, jak zresztą czyni większość przybywających. Nocleg pod gwiazdami na wysokości prawie 4tys. należy do niezapomnianych.


  Mont Blanc od północy

  jakie dokumenty

   Weź ze sobą koniecznie:
  • paszport
  • legitymację klubową (jeżeli masz)

  rzeczy do zabrania

  dokumenty jw.
  kurtka od wiatru i śniegu
  spodnie od wiatru i śniegu
  buty do wspinania*
  dużo ciepłych skarpet
  spodnie z polara
  polar cienki i gruby
  rękawice zewnętrzne
  rękawiczki wewnętrzne x 2
  czapka
  adidasy
  plecak do wspinania (ok. 60 l)
  śpiwór
  przybory do szycia
  notes i długopis
  czołówka
  baterie zapas
  lekarstwa własne
  parasol
  termos
  kubek do picia
  sztućce
  rzeczy do mycia
  okulary lodowcowe
  kijki teleskopowe
  aparat fotograficzny
  karimata
  kredka do ust
  krem przeciwsłoneczny

  * najlepsze są skorupy (Asolo lub Koflach, gorsze Skarpa) lub specjalne buty skórzane (droższe), mogą być też inne buty dostosowane do zimy i posiadające mocowania do raków

  Jedzenia nie musisz zabierać całego z Polski. Zawsze możesz dokupić na miejscu, ale taki wariant jest droższy. Ponieważ jedziemy samochodem, to najlepiej zabrać jak najwięcej wiktuałów z domu. Nie zapomnij o tabletkach witaminowych oraz szturmżarciu. Na większych wysokościach organizm najlepiej wchłania czekolady, batony itp. oraz suszone owoce, np. morelki i śliwki. Jeżeli gustujesz w chlebie ze smalcem, to pamiętaj, że zanim twój organizm przerobi go na energię mięśni to zdążysz zejść na dół.

  powrót na początek


   

  :: Kilimanjaro Copyright © 2005 ::