Kilimanjaro

Szkoła Wspinania      Waldek Niemiec

  Obóz wspinaczkowy Krym

 Kurs Skałkowy

 Kurs Taternicki

 Obóz wspinaczkowy Maroko

 Trekking Afryka

 Trekking Afryka

 Obóz wspinaczkowy Krym

 Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

 Zimowy kurs wspinaczkowy

 
* obozy wspinaczkowe
* trekkingi i wyprawy
* rekreacja
* terminy i ceny
* gdzie i jak
* kontakt
* galeria
* partnerzy
* darmowe serwery


Program Kursu alpejskiego

 • 1 - 2. wyjedziemy z Krakowa o 700 mikrobusem do Chamonix (Francja), na miejsce dotrzemy następnego dnia. Zostanie nam jeszcze trochę czasu na spacer po tym słynnym alpejskim kurorcie i podziwianie otaczających nas dumnych, wysokich czterotysięczników. Wieczorem rozlokujemy się na nocleg w jednym z pensjonatów w Chamonix lub pobliskich miejscowościach.
 • 3. tuż nad Chamonix opada lodowiec Bossons. Tam, na łagodnych, lodowych stokach przećwiczymy podstawowe umiejętności przydatne nam w terenie wysokogórskim: poruszanie się w rakach, używanie czekana, asekuracje w terenie skalnym, śnieżnym i lodowym, asekuracja na lodowcu oraz radzenie sobie z zagrożeniami związanymi z terenem górskim.
 • 4. ten dzień poświęcimy na zdobycie niezbędnej aklimatyzacji i na doskonalenie nauki poruszanie się w terenie lodowcowym. W tym celu wcześnie rano wyjedziemy kolejką linową na Aiguille du Midi (3.842m) i zejdziemy na Col du Midi, przełęcz oddzielającą tą skalną iglicę od masywu Mont Blanc. Następnie skierujemy się śnieżno-lodowymi stokami w stronę Mont Blanc du Tacul (4.248m) z zamiarem zdobycia tego wierzchołka. Leży on w bliskiej odległości od właściwego wierzchołka Mont Blanc (4.807m), oddzielony od niego jedynie szczytem Mont Maudit (4.465m), ale jest łatwo dostępny i doskonale nadaje się do zdobycia aklimatyzacji. Wczesnym popołudniem, niezależnie od osiągniętej wysokości zaczniemy schodzenie: początkowo tą samą drogą na Col du Midi, następnie lodowcami Valle Blanche i Mer de Glace do stacji kolejki na Montenvers (1.913m), skąd ścieżką zejdziemy wprost do Chamonix.
 • 5. na ten dzień przewidziany jest odpoczynek i nabranie sił przed atakiem na Mont Blanc. Wykorzystamy go także na uzupełnienie zapasów (szturmżarcia) i ew. braków w ekwipunku.
 • 6. wyruszymy wczesnym rankiem z Saint Gervains tramwajem górskim do Orlego Gniazda (Nid d’Aigle, 2.400m), skąd rozpoczniemy podejście w kierunku Aiguille du Gouter (3.817m). Będziemy się poruszać początkowo ścieżką skalną, następnie lodowcem Tete Rouse, a na końcu skalną grzędą. Napotkane trudności nie przekroczą tych, znanych nam ze szlaków górnych partii Tatr Wysokich. Naszym celem jest schronisko znajdujące się na Aig. du Gouter, które osiągniemy po ok. 4 godzinach marszu i gdzie spędzimy noc. W razie braku miejsc zejdziemy do położonego niżej schroniska Tete Rouse, co wspomoże tylko proces naszej aklimatyzacji.
 • 7. ponownie wcześnie rano wyruszymy w górę z zamiarem zdobycia naszego właściwego celu. Mont Blanc oddzielony jest od nas śnieżno-lodową granią, a różnica wysokości do pokonania wynosi ok. 1.000m. Śnieżnymi zboczami Dome du Gouter dotrzemy do metalowego pudła, zwanego schronem Vallot (4.362m). Jest to ostatnie miejsce, w którym możemy liczyć na schronienie, tutaj jest już wyraźnie odczuwalny wpływ wysokości. Będziemy poruszać się coraz wolniej stromą, lodową granią Bossons, w rytmie odmierzanym przez własny organizm. Ostatnie 100m przejdziemy wąską, eksponowaną granią szczytową, po czym staniemy na obszernym wierzchołku Mont Blanc.

  Wszystkie trudy wspinaczki wynagrodzi nam rozpościerający się widok na całe Alpy i zadowolenie z przezwyciężenia własnej słabości.

  Czeka nas jeszcze zejście tą samą drogą do schroniska na Aig. du Gouter, gdzie spędzimy noc w poczuciu dobrze wykorzystanego czasu.

 • 8 - 9. Już bez pośpiechu zejdziemy na Nid d’Aigle, skąd tramwaj górski zabierze nas z powrotem do cywilizacji. Jeszcze tego samego dnia wyjedziemy z Saint Gervains, aby nazajutrz wieczorem dotrzeć do Krakowa i uścisnąć sobie ręce na pożegnanie.

powrót do kursu

powrót na początek


 

:: Kilimanjaro Copyright © 2005 ::