Kilimanjaro

Szkoła Wspinania      Waldek Niemiec

  Obóz wspinaczkowy Krym

 Kurs Skałkowy

 Kurs Taternicki

 Obóz wspinaczkowy Maroko

 Trekking Afryka

 Trekking Afryka

 Obóz wspinaczkowy Krym

 Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

 Zimowy kurs wspinaczkowy

 
* obozy wspinaczkowe
* trekkingi i wyprawy
* rekreacja
* terminy i ceny
* gdzie i jak
* kontakt
* galeria
* partnerzy
* darmowe serwery


kurs taternicki

* czego się nauczysz ?
* w jaki sposób ?
* co otrzymasz ?
* pełny program kursu

 • skończyłeś kurs skałkowy
 • ciągnie cię w góry: duże ściany - to jest to !
 • lubisz całodniowe wyrypy i powietrze pod nogami

Taternictwo to pasja i przygoda - sprawdź sam !

czego się nauczysz ?

Powtórzymy to wszystko, co przerabialiśmy na kursie skałkowym (być może coś umknęło twojej uwadze) tylko w ciekawszej scenerii a ponadto:

 • będziemy się wspinać różnymi formacjami (graniami, kominami, zacięciami, płytami itp.) oraz na różne sposoby (wyciąg po wyciągu, z lotną, w zejściu), przy czym przynajmniej na trzech drogach będziemy się mogli rozpędzić (powyżej 10 wyciągów)
 • ponieważ to Tatry a nie Afryka i czasem może popadać to pewno zdarzy się nam wycofać ze ściany: trawersem lub zjazdami
 • a może zabiwakujemy gdzieś pod granią?
 • na pewno będziesz zakładał takie stanowiska i tak prowadził asekurację, jak nie robiłeś na kursie skałkowym

Weź ze sobą kajecik i ołówek: w dni deszczowe lub wieczorami po wspinaniu czeka na ciebie duża porcja wykładów.

Pełny program kursu znajdziesz tutaj.

Na to wszystko mamy 16 dni (od soboty do następnej niedzieli), ale gdyby pogoda nas nie rozpieszczała to w ostateczności możemy przedłużyć kurs o jeden-dwa dni (zdarza się tak raz na kilka lat).

w jaki sposób ?

Forma zajęć:

W jakich górach będziemy się wspinać zależy wyłącznie od nas. Zazwyczaj prowadzę kursy w Tatrach, z tego większość dni w otoczeniu Morskiego Oka. To najbardziej wymagająca dolina w Polskich Tatrach i tam cię nauczę najwięcej. Jeżeli wszyscy będziemy mieć paszporty i ochotę to pierwszą połowę kursu odbędziemy w Austrii - przy tych samych kosztach!!!. W ten sposób poznasz wspinanie w dużych ścianach wapiennych (Hollental) i granitowych (Tatry).

Czas trwania:

W czasie trwania kursu 10 razy wyjdziemy w góry: 9 razy na wspinanie i raz na autoratownictwo. Zwykły dzień wspinaczkowy wygląda w ten sposób: wstajemy rano (dla niektórych jest to bardzo wcześnie rano), szybkie śniadanie i wyjście w góry. Zawsze lepiej wyjść wcześniej i wrócić przed ew. deszczem niż wisieć zmokniętym na ścianie tęskniąc za herbatką i śpiworem. Wspinamy się prawie cały dzień (jeżeli zrobimy szybko jakąś drogę to jeszcze pozjeżdżamy albo pójdziemy na następną) i po południu lub wieczorem wracamy na taborisko. W zależności od stanu ciała i ducha: wieczorem obiad i wykład lub obiad i śpiwór.

Dni wspinaczkowe przedzielone są dniami odpoczynkowymi. Możesz wtedy odsapnąć i uzupełnić zapasy jedzenia. Popołudnie zarezerwuj na wykłady.

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzę osobiście. Pod moją opieką jest was trójka. Tworzymy dwie dwójki: chodzę związany z jednym z was (na zmianę), sprawdzając jednocześnie co robi pozostała dwójka.

Noclegi:

W Tatrach śpimy na taboriskach czyli bazach noclegowych PZA. To najlepszy i najłatwiejszy sposób na wejście w środowisko wspinaczkowe i poczucie jego specyficznej atmosfery. Prawie zawsze nocujemy na Szałasiskach w rejonie Morskiego Oka, bardzo rzadko na Rąbaniskach w rejonie Hali Gąsienicowej.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Do Austrii bierzemy własne namioty i rozbijamy je na dnie doliny, w miejscu do tego oficjalnie wyznaczonym.
Więcej informacji znajdziesz tutaj

Dojazd:

W Tatry każdy dojeżdża samodzielnie: autobusem Zakopane - Polana Palenica i dalej szosą na własnych nogach lub bryczką (bardziej majętni) do Morskiego Oka, a wszyscy spotykamy się już na taborisku w Morskim Oku w godzinach południowych.

Do Austrii jedziemy zazwyczaj moim samochodem, chyba że któryś z nas będzie dysponował wygodniejszym.

Sprzęt:

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.

Ze względów oczywistych musisz posiadać własne (wygodne!!!) buty do wspinania i plecak. Warto też wyposażyć się w lepsze ubranie niż na kurs skałkowy.
Więcej o tym co ze sobą zabrać tutaj.

Warunki uczestnictwa:

 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też zaświadczenie lekarskie o zdolności do uczestniczenia w kursie lub ważną kartę zdrowia sportowca na uprawianie wspinaczki
 • muszę też zobaczyć twoje zaświadczenie o ukończeniu kursu skałkowego ze skierowaniem na kurs taternicki lub Kartę Wspinacza.

Jeżeli robiłeś kurs skałkowy w mojej Szkole to te papiery są dla mnie zbędne.

co otrzymasz ?

Nie przywoź ze sobą koca i kremu - nie będzie czasu na opalanie. Żeby zaliczyć kurs musisz opanować zawarte w programie umiejętności i dawać nadzieję, że poradzisz sobie w górach samodzielnie. Z wiekiem przekonasz się, że dobry wspinacz to wspinacz żywy i zdrowy. Tak więc im więcej się nauczysz teraz, tym lepiej dla ciebie.

Jako absolwent szkolenia otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora i kierownika kursu oraz wykaz twoich przejść taternickich, stanowiące podstawę do ubiegania się o Kartę Taternika. Obecne przepisy umożliwiają zdawanie tego egzaminu w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA "Betlejemka" lub przed Komisją Egzaminacyjną w dowolnym Klubie Wysokogórskim. Przy czym możesz, ale nie musisz być członkiem tego Klubu i PZA.

Jeżeli robiłeś kurs skałkowy u mnie to już zdążyłeś się zorientować, że moim kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać - dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.

powrót na początek


 

:: Kilimanjaro Copyright © 2005 ::